Pro začátečníky

Toto jsou informace pro úplné začátečníky. Pramení z mých vlastních zkušeností, zkušenosti jiných lidí se mohou lišit, doporučuji proto projít si co nejvíce možných zdrojů. Případné otázky, či poznámky k textu směřujte prosím do fóra.

Princip

Elektrická kytara je nástroj založený na akustické kytaře, známé taky jako "španělka". Výhoda "elektriky" tkví v tom, že zvuk strun je zesilován, elektrická kytara je prostě daleko hlasitější. Teoreticky neomezeně hlasitá. Další plus pro elektriku je, že její zvuk lze snadno upravovat pomocí efektů, o tom níže.

Akustická kytara

Elektrická kytara

Zesílení elektrické kytary je možné díky snímačům, kabelu, zesilovači a reproduktoru.

Snímač v kytaře "sejme" vibraci (tón) struny a převede ji na elektrický signál, který putuje kabelem do zesilovače, a ten signál zesílí a pošle do reproduktoru. Elektrická kytara je na světě.

Na elektrickou kytaru je možné hrát i bez kabelu, zesilovače a reproduktoru, ale bude znít velmi potichu. To se hodí například při cvičení v paneláku, nikoho tím nerušíte. Naopak zapojená a ohulená elektrická kytara vám v paneláku mnoho přátel neudělá.

Výrobcům i kytaristům se osvědčilo dávat zesilovač a reproduktor do jedné, menší bedny. Je to skladnější, lépe se to přenáší a říká se tomu kombo. To je to, co bude devadesát procent z nás používat.

Typy elektrických kytar

Máme elektrické kytary typu Les Paul a typu Stratocaster, je to velmi nepřesné dělení, ale jde o princip. Ten spočívá v připěvnění krku k těle kytary. Les Paul má krk lepený, Stratocaster má krk k tělu přišroubovaný.

Má to vliv na zvuk nástroje. Les Paul typ má delší dozvuk tónu (sustain), kulatější zvuk. Straocaster mívá sustain kratší, má "cinkavý" zvuk.

Snímače

Snímače se (zase zjednodušeně) dělí do dvou skupin. Singl snímače a humbucker snímače. Singl zní spíše ve výškách. Nevýhodou singlu je, že většinou brumí (šumí). Humbucker naproti tomu zní spíše v basech a středech, nebrumí, má kulatější, někdy méně konkrétní zvuk.

Srovnání singlu a humbuckeru

Komba, aparáty

Komba se také dělí do dvou velkých skupin, na lampová a tranzistorová komba. Lampa je hovorový výraz pro elektronku, zvuk lampových komb je určován právě elektronkami. Touto technologií se kytarové aparáty zrodily a je to ta správná cesta, ovšem ne pro začátečníky s obvyklým rozpočtem. Lampové kombo je totiž poměrně drahé a náročnější na údržbu.

Řešením a dobrým kompromisem jsou tranzistorové aparáty. Místo elektronek jsou použity tranzistory (polovodiče), zvukově to není úplně ono, ale ceny jsou přijatelné a pro začátečníka jsou tyto aparáty naprosto dostačující. Sám mám tranzistorové kombo už několik let.

Příklad kytarového komba

Efekty

Jak už jsem psal, zvuk elektrické kytary lze jednoduše upravit a je toho zhusta využíváno. Vzniká tak například známá metalová "tunová koule", rocková "pila", "ječák" pro sóla a nekonečně mnoho dalších variací.

Efekt je přítomen buď v kombu, nebo v samostatné krabičce, která se zapojí mezi kytaru a kombo. Potřebujete potom ještě jeden kabel navíc. Něco o efektech je zde.

Metalový zvuk

Rockový zvuk

Sólový zvuk

Jakou kytaru koupit?

Jakou kytaru koupit je asi nejčastější a taky nejsložitější otázka. Moje velmi zjednodušená odpověď zní: vezměte pět tisíc a kupte Squier nebo Epiphone. To je určitá záruka, že se úplně nespálíte, pokud neznáte aspoň středně zkušeného kytaristu, který by vám osobně na prodejně poradil, nebo moc nevěříte prodavači.

Podle mého názoru nemá pro začátečníka smysl přemýšlet, jaký typ elektrické kytary koupit, hudební cítění, vkus, zaměření se nejspíš bude teprve vyvíjet. Proto i já tady tuhle otázku nebudu řešit a konkrétnější dotazy odkážu opět na fórum.

Můžete hodně ušetřit koupí použité techniky, ale taky se vám to může hodně prodražit, pokud kytarám nerozumíte. Nevhodná kytara, může poškodit zdraví a znemožnit další hru. Typicky bývají postiženy šlachy. Je to podle mě zbytečný risk. Sortiment bazarů taky čas od času pochází z vykradených zkušeben a podobně. Začátečníkům bazary nedoporučuji.

Při kupování komba je důležitým faktorem jeho výkon. Na domácí hraní naprosto dostačuje kombo o výkonu 15 watů. Sám mám kombo takového výkonu a na plnou hlasitost jsem ho ještě neslyšel.

Kabel je často podceňovaná, ale velmi důležitá součást celku. Aby kvalitně přenášel signál a neutrhl se pokaždé, když na něj šlápnete, chce to investovat alespoň čtyři, pět stovek. Kabel za stovku tohle nesplní a za měsíc budete stejně kupovat nový.

Text je ve fázi kvasu