Kytarovej.cz má ségru

11.June 2010

Kytarovej.cz má ségru – jmenuje se Muzikopedia.cz. Zatím je, jak se říká, tak trochu v plenkách, ale už se celkem rozkoukává a rozhodně se pilně učí. Z nového člena rodiny máme velikou radost!

Muzikopedia se věnuje tomu, co je myslím každému čtenáři Kytarovej.cz bližší, než třeba, řekněme, párek v rohlíku. Věnuje se muzice, jejímu poznávání a hodnocení. Je pokusem o přenesení těch hospodských a jiných povídání o hudbě na internet. Protože v hospodě naše moudra slyší jen ti co jsou v hospodě (a před hospodou a vedle a za), kdežto na internetu můžeme osvítit daleko více (povětšinou snad střízlivých) lidí.

Mno, zanechám dalších zbytečných tlachů, tohleto chlubení mi moc nejde a pro další průzkum doporučím skok rovnou po hlavě do světa muziky http://www.muzikopedia.cz/. Hezky se bavte.

P.S. samozřejmě ocením vaše názory na celou tuhle zapeklitou událost, jakož i gratulace a pochvaly ;-)

[del.icio.us] [Facebook] [Twitter] [Email]

Poloha kobylky a kompenzace kamenů

12.April 2010

Jan Jirásko se zajímá o elektrické kytary a jejich stavbu již od roku 1961, provozuje web Yitars selfmade a čtenářům Kytarovej.cz nyní odkrývá něco z tajemství stavby elektrických kytar.

Typ kobylky Tun-o-matic zkráceně známý jako TOM-Bridge, má ve srovnání s plochou „Hardtail“ kobylkou nebo vibráto-systémy, užší rozsah pro nastavení oktáv a proto nezbývá, než ji umístit dostatečně šikmo. Obvykle ji namísto kolmo 90° skloníme v úhlu 92,7°, tedy o 2,7°. Chceme-li jít při navrtávaní děr pro oba pilířové šrouby kobylky úplně najisto, musíme vzít z takové sady strun, kterou zamýšlíme později používat, obě krajní struny (e1 a E6), připevnit krk ke korpusu a tyto dvě struny provizorně napnout.

Protože struník zatím ještě chybí, uděláme si z plechu náhradní, na způsob jako u jazzových kytar, který uchytíme šroubem knoflíku pro řemen. Potom vezmeme TOM-kobylku a nastavíme krajní kameny 1 mm od okraje, který bude směřovat ke krku. Kobylku (bez šroubů!) podstrčíme pod struny a podložíme ji vhodným kouskem dřeva tak, aby struny měly požadovaný dohmat. Vyzkoušíme, v jakém úhlu kobylky oktávy s flažoletem ladí, zkontrolujeme ještě průběh strun nad hmatníkem a vhodným důlčíkem, prostrčeným otvory v kobylce, označíme středy pro vrtání. To je sice trochu komplikované, ale pojištění pro případ, že později přejdete na tlustší sadu strun.

Číst celý článek »

[del.icio.us] [Facebook] [Twitter] [Email]

Proporce korpusů

26.December 2009

Jan Jirásko se zajímá o elektrické kytary a jejich stavbu již od roku 1961, provozuje web Yitars selfmade a čtenářům Kytarovej.cz nyní odkrývá něco z tajemství stavby elektrických kytar.

Který tvar kytary je nejhezčí a nejdokonalejší? Těžko dostanete na takovou otázku jasnou odpověď. Přesto je možno známé tvary kytarových korpusů snadno rozdělit. Od krásných, přes nenápadné, nudné, až k ujetým nebo dokonce šeredným kytarám. To svádí k úvaze, zda není možné, najít s pomocí statistiky ten nejdokonalejší typ kytary. Podle kterých kriterií by se měly tvary kytar posuzovat? Zůstaňme nejdříve u vnějšího obrysu nástroje.

Číst celý článek »

[del.icio.us] [Facebook] [Twitter] [Email]

Kytarový navigátor

5.October 2009

Jan Jirásko se zajímá o elektrické kytary a jejich stavbu již od roku 1961, provozuje web Yitars selfmade a čtenářům Kytarovej.cz nyní odkrývá něco z tajemství stavby elektrických kytar.

Často se mi stává, že při porovnáváni tvaru různých kytar, nevidím hned, v čem leží jejich zásadní rozdílnost. Například:

  • bych chtěl přesně vědět, zda polohy jejich snímačů leží ve stejných odstupech k menzuře
  • nebo třeba, o kolik mm jsou navzájem posunuty knoflíky potenciometrů
  • nebo, kde by měla přesně být umístěna kobylka … atd.

Jestliže dnes může být každý čtvereční metr povrchu Země přesně zaměřen, proč by něco takového nešlo použít i pro „krajinu”, resp. obrysy kytary?

Číst celý článek »

[del.icio.us] [Facebook] [Twitter] [Email]

Od korpusu až na konec hlavice v souřadnicích

24.September 2009

Jan Jirásko se zajímá o elektrické kytary a jejich stavbu již od roku 1961, provozuje web Yitars selfmade a čtenářům Kytarovej.cz nyní odkrývá něco z tajemství stavby elektrických kytar.

„Jeden obrázek poví více, než tisíc slov“ to je metafora převahy obrazu nad textem nebo hromadou číslic. Jak víme, zanechá obrázek nebo výkres většinou silnější dojem v člověku, než obsáhly text.

Technický výkres je také mnohem srozumitelnější než čistý slovní popis, ačkoliv skoro vždy má navíc ke všem čárám a křivkám ještě číselné kóty a textové vysvětlivky. Často ale nepotřebujeme hned všechny detaily ke všem podrobnostem konstrukce, abychom tu a tam ověřili nebo porovnali některé pozice nebo obrysy. V tom případě se nabízí tabulka souřadnic nebo řetězec souřadnic jako podklad konstrukce. Doslova: Obraz skrytý v číslech.

Při práci na kytarách, baskytarách apod. hledáme nebo diskutujeme často o rozměrech nebo proporcích korpusu a polohách jednotlivých prvků. Pokud se přitom všechny údaje pohybují v jednotném systému, nejsou s tím problémy. Skutečnost však není tak jednoznačná. Nedorozumění začínají u délky menzury a narůstají s určením polohy osy symetrie, určením výchozích bodů atd.

Číst celý článek »

[del.icio.us] [Facebook] [Twitter] [Email]

Katalog elektrických kytar

9.September 2009

kytaryUž hodně dlouho se mi v hlavě převaluje představa o katalogu elektrických kytar. Teda, abych byl přesnější, několik představ o podobě toho katalogu.

Má to být wiki, aby to mohl editovat každý? Má to být součástí Magu, řekněme každý týden jeden kousek? Má to být udělané nějak podobně, jako jsou třeba teď značky kytar, s komentáři? Nebo to má vypadat úplně jinak?

Všechny ty představy mají něco do sebe a než některou z nich vyberu, rozhodl jsem se, že zkusím dát hlas taky čtenářům, třeba z toho vznikne něco co bych nečekal ;-)

Takže otázka zní: jak byste si katalog elektrických kytar představovali a má vůbec smysl ho dělat?

[del.icio.us] [Facebook] [Twitter] [Email]

Sladkejch šestnáct

7.September 2009

prs_sweet_16 Pozor, v titulku nehledejte pokus o lacinou nostalgii ani extrémní druhou mízu staršího pána. Tohle je prosté představení nového aparátu Sweet 16 od Paul Reed Smith.

PRS už za sebou nějaké ty aparáty má, ale tahle celolampová 16 wattová hlava je, co se PRS nabídky týká, z těch dostupnějších – její cena se na US trhu pohybuje kolem 1700 dolarů.

Zvukové vlastnosti, podle reakcí, které jsem zatím četl, vynikají hlavně v oblasti čistého zvuku, zabudovaný reverb neměl vždy pozitivní reakce. Každopádně, Paul Reed Smith věnuje svým aparátům minimálně stejnou pozornost jako svým kytarám – všechny aparáty jsou sestavovány ručně v USA, Stevensville, Marylandu.
K dispozici budou i kabinety 1×12 a 2×12.

Oficiální stránka, PR plky.

prs_sweet_16_frontprs_sweet_16_back

[del.icio.us] [Facebook] [Twitter] [Email]

Epiphone modely pro rok 2010

3.September 2009

1959 Les Paul Standard

epiphone_1959_les_paul_standard

1959 Les Paul Standard slaví letos padesát let, ideální příležitost vzdát hold téhle superklasice. Bude mít mahagonový krk odpovídající tloušťky a trojáčkový topík. Nesmrtelná kytara. Oficiální info

Worn 1966 Wilshire

epiphone_worn_1966_wilshire

Relativně neznámý model kterých se ve své době vyrobilo jen 398 kusů! Muzikantů, kteří tuhle kytaru chtějí je mnohonásobně víc, takže co lepšího, než reedici mohl Epiphone udělat? A tenhle kousek by měl být speciální, protože:

  • má tělo i krk z mahagonu
  • je prý lehoučký
  • měl by být hodně podobný SGéčku

Worn 1966 Wilshire od SG odlišují kromě jiného, hodně odlišné snímače. Konkrétně mini-humbuckery, jejich užší magnetické pole by mělo přispět k jasnějšímu a konkrétnějšímu zvuku, stále bez šumů a brumů.

Oproti modelu 1962 Wilshire Reissue má tenhle nový takzvaný Worn povrch, což známe třeba z některých SGéček. Někomu to nesedí, někomu to naopak vyhovuje velmi. Musím říct, že nový Wilshire je taky o mnoho hezčí ;-) Oficiální info

Emperor Swingster

epiphone_emperor_swingster

Jestli jste swingaři, hrajete rock-a-billy a na jazz myslíte i při tom, Emperor Swingster žárlit nebude. Naopak.

Spousta zvukových variant pomocí push/pull ovladačů, odborně zvaných tahací/mačkací čudly, plus možnost používat jak Bigsby tak tune-o-matic tremolo. Oficiální info

A po práci legraci!

epiphone_graveyard_disciple

Graveyard Disciple vyskočil z černobílého hororu přímo na pulty. Až se budete procházet po městě s rakvičkou, nezapomeňte na sluneční brýle. Oficiální info

Můj favorit od Epiphone pro rok 2010 je rozhodně Worn 1966 Wilshire. A váš?

[del.icio.us] [Facebook] [Twitter] [Email]

Gibson SG Zoot

6.August 2009

gibson-sg-zoot1Ti z vás, kteří sledují Kytarovej.cz na twitteru si už všimli téhle zajímavé novinky od firmy Gibson. Jestli se vám zdál Prism od PRS barevně divoký, tak tohle je ještě jinačí kávička. Jak bych řekl, kdyby mě nikdo neslyšel: něco tak zhulenýho jsem neviděl.

Barevné orgie na Gibson SG Zoot nevznikají klasicky nabarvením po vyfrézování těla, ale ještě předtím, slisováním barevných desek (cca 2cm mm tlustých) a jejich následným opracováním. Stejným způsobem vzniká barevná kresba i na krku nástroje. Co se barevných kombinací týká, vybrat si lze z Rainbow, Black and Red, Black and White, Black and Natural, Red and Blue.

Další šíleností na téhle trhlé kytaře jsou snímače typu 496R a 500T s obnaženým vinutím, obklopené průhledným plastem. Specifikace a detailní povídání najdete na oficiální stránce Gibson SG Zoot.

——

Čéče tak sem ti dumal vo tom novým typu co po nás Gibsni chtěj. Rači by prej něco fajnovýho. Něco aby se vo tom trochu mluvilo, něco malinko vodlepenýho vod podlahy. A furt sem nic neviděl. Přišel Majk a cosi ubalil, to ti povídám, bylo to tlustý jak pádlo vod lespéčka. Potáh sem si a najednou to přišlo. Takovej zvuk.

Uslyšel jsem jakoby takový “zooooot” a bylo to.


gibson-sg-zoot2gibson-sg-zoot3gibson-sg-zoot4gibson-sg-zoot5gibson-sg-zoot7gibson-sg-zoot_headstockgibson-sg-zoot_jointgibson-sg-zoot_necksgibson-sg-zoot_pickups

[del.icio.us] [Facebook] [Twitter] [Email]

Redesign

22.July 2009

Kytarovej.czChystám redesign Kytarovýho. Bude to bolet a chvíli trvat, ale je to potřeba. Poprvé mě myšlenka redesignu přepadla někdy před půl rokem a od té doby myšlenka jen sílí.

Změny by měly směřovat mimojiné k tomu, co je myslím na webu důležité – jednoduchost, přehlednost. V tom má Kytarovej zatím ještě pořád hodně co dohánět.

Proč o tom ale píšu – teď je ten nejlepší čas na vaše připomínky, co byste do nové verze chtěli přidat, nebo naopak odebrat, co vám nyní nevyhovuje a chtěli byste to vylepšit. Já už samozřejmě představu o budoucí podobě webu mám, ale jsem otevřený nápadům ;-)

[del.icio.us] [Facebook] [Twitter] [Email]