Kytarové efekty

V dřevních kytarových dobách chtěli někteří kytaristé zesílit svůj signál a být pořádně slyšet a tak točili ovladačem hlasitosti na svých aparátech tak daleko až se zvuk zkreslil. A bylo to dobré ;-)

Protože to bylo dobré, byla chuť dosahovat podobných změn ve zvuku cíleně a tak přirozeně vznikly kytarové efekty. Kytarové efekty mění zvuk, tón, ladění elektrické kytary. Vyskytují se ve formě efektových pedálů (krabiček), v kytarových aparátech, multiefektech, softwarových efektech a podobně.

Podrobnější informace o kytarových efektech, schémata efektových obvodů a popisy vzniku zkresleného zvuku se budou objevovat v kytarové dílně (již brzy).

Overdrive efekt

Overdrive (drive, driver, tube-driver...) efekt simuluje lampový aparát vyhulený na maximum, lépe řečeno do takové míry, že se začne projevovat efekt zvaný soft-clipping.

Overdrive efekt se může pohybovat od lehkého zkreslení s prodloužením sustainu (dozvuku) tónu, po velmi zkreslený zvuk. Zkreslení lze dosáhnout pomocí lamp, nebo polovodičů.

Klasickými představiteli overdrive krabiček jsou například Ibanez Tube Screamer, Boss SD-1, Marshall BB-2 Bluesbraker II.

BOSS SD-1

Ibanez Tube Screamer

Marshall BB-2

Overdrive video (Boss SD-1)

Overdrive v internetu

Distortion efekt

Často se míchá do jednoho pytle s overdrive efektem, přesto se nejedná o totéž. Overdrive měl sloužit k zesílení signálu, dostortion už slouží jednoznačně k jeho zkreslení (hard-clipping).

Zjednodušeně se dá říct, že distortion je "hutnější, agresivnější" overdrive, používaný v metalu, rocku, punk-rocku a podobně. Prodlužuje sustain a hodí se tak pro sóla.

Hojně používané distortion krabičky jsou například Boss DS-1, ProCo Rat, MXR.

MXR distortionMXR

ProCo Rat distortionProCo Rat

BOSS DS-1  distortionBOSS DS-1

Distortion video (ProCo Rat)

Distortion v internetu

Fuzz efekt

Fuzz je pramáti overdrive a distorion efektů, původně měl tento efekt zkreslit zvuk už nabuzených aparátů. Jedná s v podstatě o distortion, jak podobností výsledného zvuku ta tvarem sinusovky signálu, ale zní více "uměle". Používají ho někdy také basáci.

Klasický Fuzz pedál je například Fuzz Face, který používal Jimi Hendrix (Purple Haze), Eric Clapton, Jimmy Page a mnoho dalších. Další klasika je Big Muff.

Dunlop Fuzz FaceDunlop Fuzz Face

Big MuffBig Muff

Fuzz video(Dunlop Fuzz Face)

Fuzz Face v internetu

Wah-Wah efekt

(již brzy)

Multiefekty

(již brzy)

a další budou následovat...